fallback

Байдън представи план за 1,9 трлн. долара за овладяване на пандемията

Той включва помощи от 2000 долара за повечето американци и ще удължи до септември временното подпомагане при безработица

07:51 | 15.01.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бъдещият американски президент Джо Байдън предлага нов пакет от помощи заради коронакризата на стойност 1,9 трилиона долара. Освен всичко друго се предлага приетите през декември преки плащания за милиони американски граждани да бъдат увеличени с 1400 долара от сегашните 600 долара, както заявиха служители на екипа на Байдън.

Планът ще удължи до септември временното подпомагане при безработица и мораториума върху принудителното извеждане на хора от жилища и възбраната за отнемане на имоти. 

Освен това трябва да се разширят и възможностите за платен отпуск за служители, които са болни, влизат в карантина или трябва да се грижат за други хора. Има планове и за 20 млрд. долара за „национална програма за ваксинация“ и 50 млрд. долара за разширяване на тестовете за коронавируса. Градовете и щатите трябва да бъдат подпомогнати с 350 млрд. долара. предаде DPA.

„По време на тази пандемия милиони американци не по своя вина загубиха достойнството и уважението, произтичащи от работата и заплатата“, каза Байдън в реч пред нацията. „Заложено е обаче здравето на нашата нация“. Той добави: „Трябва да действаме и трябва да действаме сега“.

Този „Американски спасителен план“ ще отговори на целта на Байдън до стотния ден от встъпването му в длъжност да бъдат направени 100 милиона ваксинации, като същевременно се работи и за отваряне на повечето училища до началото на пролетта. Успоредно с това ще бъде осигурен пореден етап от помощи за стабилизиране на икономиката.

Преходният екип на Байдън обяви в изявление, че действията на двете партии в Конгреса през декември са били стъпка в правилната посока, но това е било само авансово плащане.

В надпревара сме с времето и при липса на допълнителна правителствена помощ икономическата и здравната криза може да се влошат през следващите месеци; училищата няма да са в състояние да отворят отново при безопасни условия, а ваксинирането ще остане все така бавно, се казва още в изявлението.

Преходният екип на Байдън изтъква, че този план е амбициозен, но постижим, ще спаси американската икономика и ще започне да побеждава вируса.

Целта на плана е да даде силен старт на мандата на Байдън с подробен законопроект, чрез който краткосрочният му дневен ред бързо да бъде приведен в действие - като се помогне на икономиката и се овладее разпространяването на коронавируса, който до вчера е отнел живота на повече от 385 000 души в САЩ, отбелязва Ройтерс.

Преходният екип на Байдън каза, че този спасителен пакет ще бъде последван от друг възстановителен пакет, който ще бъде оповестен през следващите седмици. Освен това Байдън ще поиска от Конгреса да увеличи минималната надница до 15 долара на час. Предугаждайки критиките, че новият план може да увеличи дълга на страната и да затрудни публичните финанси, Байдън заяви, че възвръщаемостта на инвестициите под формата на работни места и расовото равенство ще предотвратят дългосрочни икономически щети. Ползите ще бъдат далеч по-големи от цената на този план, каза още Байдън на пресконференция. Някои мерки, включително помощта за щатите и парите за здравеопазване, вероятно ще се нуждаят от 60 гласа в Сената, който ще бъде разделен на 50-50, като гласът на вицепрезидента Камала Харис ще предостави контрол на демократите.  Обезщетенията за безработица, стимулиращите плащания и евентуалното повишаване на минималните заплати могат да бъдат приети с обикновено мнозинство съгласно специален бюджетен инструмент.

Рискът да се направи твърде малко е много по-голям, отколкото да приемеш твърде голям план, казва служител на Байдън, цитиран от Bloomberg. Влизащият в Белия дом президент подчерта през миналата седмица, че исторически ниските лихвени проценти предлагат пространство за САЩ да използват дефицитни разходи за укрепване на икономиката сега.

Американският конгрес стартира пакет за помощ на стойност около 900 млрд. dолара през декември, който също включваше плащания за американски граждани в размер на 600 долара. С оглед на тежестта на икономическата криза в резултат на пандемията  експертите разкритикуваха мерките като неадекватни.

78-годишният демократ, който ще встъпи в длъжност следващата сряда, превърна борбата срещу пандемията в най-спешната си задача. За новия пакет помощи Байдън се нуждае от одобрението на Конгреса. Неговите демократи контролират Камарата на представителите, а от следващата седмица и Сената, но мнозинството в Камарата на лордовете е много слабо.

САЩ са страната с най-голям брой потвърдени заразени и смъртни случаи от коронавируса в световен мащаб. От началото на пандемията са регистрирани над 23 милиона заразени, а над 387 000 души са починали в резултат на зараза.

Пандемията вкара американската икономика в сериозна криза. Милиони хора загубиха работата си. След облекчаване през лятото кризата отново се влоши през последните месеци.

Още през март, с оглед на икономическата криза, Конгресът прие най-големия пакет за помощи в историята на САЩ на стойност 2,2 трилиона долара. През април финансирането беше допълнено с допълнителна програма за помощ. След това демократи и републиканци спориха месеци наред за новите помощи. Споразумението беше постигнато чак през декември, седмици след президентските избори на 3 ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:35 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още